لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن یعنی کشیدن چربی های نامطلوب توسط دستگاه مکنده و این از طریق سوراخ های کوچک و با استفاده از کانولاهای کوچک و بدون برش جراحی انجام می شود. در این روش چربی از محل های ناخواسته مثل شکم، ران، باسن، بغل پا، زانو، بازو، چانه، گونه و گردن برداشته می شود. اکنون روش های جدیدی طی دهه اخیر ابداع شده اند که نتایج این عمل را به طور چشم گیری بهبود بخشیده است. البته لیپوساکشن هرگز جایگزین ورزش و رژیم نمی شود اما در داخل بدن ما نقاطی وجود دارند که چربی آن با ورزش و رژیم از بین نمیروند مانند پهلوها، کناره خارجی ران ها، بازو و … در این موارد تنها راه لیپوساکشن است.

 

 

 

Liposuction

 

چربی های سطح بدن از دو لایه عمقی و سطحی تشکیل شده اند. اتفاقی که در لیپوساکشن رخ می دهد برداشتن چربی های لایه عمقی است، و چربی لایه سطحی نباید دستکاری شود. اگر این نکته رعایت نگردد، باعث بروز ناهمواری می شود.

حصول نتیجه مطلوب در لیپوساکشن مستلزم وجود پوستی سالم و بدون علائمی از ترکهای پوستی است. پوست یک فرد جوان که دچار چاقی شدید و سابقه حاملگی نباشد، حالت ارتجاعی و انعطاف دارد و بعد از کشیدن چربی زیر آن می تواند متناسب با حجم جدید ایجاد شده، خود را جمع کرده و حالت آویزان پیدا نکند.

بهترین کاندید چه کسی است؟

باید انتظارات شما از لیپوساکشن واقعی باشد. لیپوساکشن ظاهر شما را بهبود بخشیده و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد، اما این بدان معنا نیست که کاملا با ایده آل شما مطابقت نماید.

بهترین کاندید برای لیپوساکشن افراد با وزن نزدیک به نرمال با پوستی سالم و انعطاف پذیر هستند که دچار مناطقی از چربی اضافی باشند. سن فاکتور اساسی نیست اما اصولا هر چه سن بالاتر باشد، انعطاف پذیری پوست کمتر می شود.

 

 

 

Liposuction

نوع بیهوشی چیست؟

انواع مختلفی از روش های بیهوشی در لیپوساکشن به کار می رود. اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود وبا حجم کم انجام شود، بی حسی موضعی کفایت می کند، اما در صورت بیمار بخواهد، به صورت همزمان از داروهای آرام بخش و خواب آور نیز استفاده می شود. در برخی موارد خصوصا با حجم های بالای لیپوساکشن، بیهوشی عمومی کاربرد دارد.

 

تکنیک جراحی چقدر است؟

از طریق برش های کوچک ۳-۴ میلی متری و با استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه کشنده، چربی های عمقی مکنده ساکشن می شوند . محل برش ها طوری انتخاب می شود که اسکار آن مشخص نباشد.

 

زمان جراحی چقدر است؟

زمان مورد نیاز جهت لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و بسته به تعداد نواحی و میزان چربی که باید ساکشن گردد می تواند از یک تا چهار ساعت طول خواهد کشید.

 

 

زمان جراحی چقدر است؟

زمان مورد نیاز جهت لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و بسته به تعداد نواحی و میزان چربی که باید ساکشن گردد می تواند از یک تا چهار ساعت طول خواهد کشید.

 

 

 

 

 

Liposuction

ریسک (خطر) لیپوساکشن:

لیپوساکشن یک عمل مطمئن و بی خطر است، به شرط آنکه انتخاب بیمار، وسایل مورد استفاده و روش انجام کار صحیح و مناسب بوده و جراح دوره لیپوساکشن را گذرانده باشد. در مواردی که حجم تخمینی لیپوساکشن بالای ۵ لیتر باشد بهتر است از انجام جراحی های همزمان مثل جراحی زیبایی شکم احتناب گردد و این عمل در بیمارستان و با کنترل بیشتری انجام شود.

 

 

 

بعد از عمل چه اتفاق می افتد؟

بعد از عمل، ترشح از محل سوراخ ها طبیعی است. برای کنترل ورم و شکل گیری پوست معمولا از یک گن مخصوص به مدت ۶ هفته استفاده می شود. درد بعد از عمل چندان شدید نخواهد بود ولی کبودی پوست می تواند زیاد باشد. در روزهای اول به سبب ورم و کبودی ظاهر شما حتی از قبل هم بدتر به نظر می رسد ولی به مرور از شدت آن کاسته شده و بعد از ۶ هفته ۷۰% ورم جذب می گردد. نتیجه نهایی بعد از ۶ ماه حاصل می گردد.

 

 

 

چه وقت به فعالیت نرمال باز می گردیم؟

بعد از اتمام لیپوساکشن، بیمار باید هر چه زودتر از تخت پایین آمده و راه برود. بعد از چند روز شما می توانید فعالیت روزمره خود را از سر بگیرید. از فعالیت و ورزش های سنگین تا ۲ماه باید اجتناب شود.

 

 

 

Liposuction

 

آیا پوست با حالت جدید تطبیق می کند؟

پوست سالم و قابل انعطاف به خوبی جمع شده درقالب جدید همخوانی پیدا می نماید. اما در موارد چاقی های شدید موضعی یا زمانی که خطوط پوستی ناشی از کشش زیاد (مانند حاملگی) وجود داشته باشد، این قابلیت پوست از بین رفته و در این موارد باید پوست اضافی نیز برداشته شود.

 

 

آیا چربی مجددا باز می گردد؟

تعداد سلول های چربی ثابت است و با لیپوساکشن سلول های برداشته شده و دیگر جایگزین نمی شوند، ولی در صورت عدم رعایت رژیم غذایی، سلول های باقی مانده چربی اضافی را در خود ذخیره کرده و متورم می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *